Otkrivena bista Jevrema Obrenovića u „Jevremovcu“

Danas je u Botaničkoj bašti svečano otkrivena bista Jevrema Obrenovića u znak sećanja na vlasnika imanja, koje je poklonjeno Beogradskom univerzitetu i na kojem je 1889. godine počela sa radom Bašta. Izrada i postavljanje spomenika je finansirao Rotari Distrikt 2483 Srbija i Crna Gora.
Jevrem Obrenović je rođen 1790. godine u selu Gornja Dobrinja kod Požege, a umro 1856. godine. Bio je najmlađi brat Miloša Obrenovića, deda kneza i kralja Srbije Milana Obrenovića. Kralj Milan Obrenović, je 1889. godine poklonio Velikoj školi u Beogradu svoje imanje (voćnjak od 5,2 ha), nasleđeno od dede Gospodara Jevrema Obrenovića, za potrebe podizanja nove Botaničke bašte. Kraljeva želja bila je da se Bašta nazove po njegovom dedi, te odatle i potiče naziv “Jevremovac”.
Položaj biste Jevrema Obrenovića nije slučajno odabran. Bista je postavljena ispred grupe stabala autohtonih sorti srpskih voćaka i ispred hrasta starog preko 160 godina, posađenog još za života Jevrema Obrenovića.