Edukativne vrednosti

Sa više od 2000 različitih biljnih vrsta iz čitavog sveta koje su raspoređene u posebne ekološke i geografske celine, ova institucija predstavlja svojevrsni «Muzej živih biljaka pod otvorenim nebom». Bašta obuhvata pored otvorenih površina, staklenu baštu, herbar, biblioteku, katedre, laboratorije i administrativne prostorije Instituta za botaniku. Posebno značajna uloga Botaničke bašte je u očuvanju životne sredine, kako kroz obrazovanje, tako i aktivno, putem različitih programa ex-situ zaštite retkih i ugroženih biljaka. U ove programe uključeno je oko 20% od ukupno 330 međunarodno značajnih i krajnje ugroženih biljaka Srbije, uključujući i iščezle vrste sa prostora Srbije.

Svake godine kroz baštu prođe ogroman broj zainteresovanih grupa posetilaca i uz zanimljivu priču stručnih vodiča upoznaju baštu na veoma specifičan način. Grupe uglavnom čine deca iz vrtića, učenici i studenti ali udruženja ljubitelja prirode iz cele Srbije. Takođe, svake prve subote u mesecu postoji organizovan obilazak bašte za građane . Pored obilaska i upoznavanja, u bašti se često održavaju i različiti sastanci različitih udruženja, predavanja , obeležavaju se datumi iz „zelenog kalendara“, organizuju se radionice za decu…