Јесења ИЗЛОЖБА ГЉИВА

ПОСТЕР Јесења изложба У ЦАРСТВУ ГЉИВА.jpg

Миколошко друштво Србије приређује 2. октобра 2021. године изложбу У ЦАРСТВУ ГЉИВА у Ботаничкој башти „Јевремовац”, у времену од 10 до 15 часова. Кроз царство гљива воде вас миколози, научници који се баве проучавањем гљива, искусни познаваоци и љубитељи гљива, чланови Миколошког друштва Србије, укључујући и децу оштећеног слуха. Понудићемо вам, из прве руке, одговоре на питања шта су гљиве а шта печурке, које врсте гљива могу бити изврсна храна, а које гљиве су и храна и лек, које гљиве имају мрачну страну и могу бити узрок тешких тровања, а неке чак и смртоносне. Свет микрогљива је много мање познат широј јавности, а њихов значај је огроман. Видећете где се све данас примењују гљиве, а где су непожељне. Заузимају важно место у прехрамбеној индустрији и незаменљиве су у биотехнологији и фармацији. Неке могу бити узрочници пропадања објеката и предмета културне баштине, а неке ефикасно оружје против загађења, разлажући пластику или нафту. Све што сте хтели да знате о гљивама а нисте имали кога да питате биће тема предавања др Милоша Ступара и др Жељка Савковића док ће вас о истинама и заблудама везано за суплементе на бази гљива упознати др Јована Вундук. Водимо вас кроз савремена миколошка истраживања и достигнућа наших научника са Биолошког, Пољопривредног и Технолошко-металуршког факултета, Института за биолошка истраживања “Синиша Станковић”, Природњачког музеја. Бићете у могућности да видите како се гљиве комерцијално гаје. Посебан куриозитет биће приказ одевних предмета од гљива креаторке Драгане Станковић. Манифестација се организује под покровитељством Града Београда - Секретаријат за заштиту животне средине и Института за ботанику и ботаничке башта „Јевремовац”.